Jakie grzejniki do pompy ciepła będą odpowiednie?

| 0 Komentarzy
Sprawdź, jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać. Czy wybór jest aż tak ograniczony? Przekonaj się!

Dobór grzejników do pompy ciepła nie jest aż taki łatwy. Czasem także niemożliwe jest, by podłączyć ją do już istniejącej instalacji, dlatego przyjrzyjmy się działaniu tego systemu i wspólnie odnajdźmy idealne rozwiązanie dla Ciebie.

Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jakie grzejniki do domu wybrać – musisz dostosować je do sposobu ogrzewania. Dzięki temu cały układ będzie pracować bez zarzutu, a Ty nie będziesz musiał się o nic martwić.

Niskotemperaturowe grzejniki to strzał w dziesiątkę, gdy za ogrzewanie odpowiadają pompy ciepła. Zapewniają one naprawdę dużą wydajność, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. Są one ogrzewane, wykorzystując niższe wartości stopni Celsjusza w formie powietrza od innych sposobów grzania.

Najlepiej zrezygnować od samego początku z grzejników członowych oraz grzejników drabinkowych. Nie są one w stanie wykorzystać całego potencjału pomp ciepła, przez co rozwiązanie nie jest ani ekonomiczne, ani efektywne. Przez niewielką powierzchnię grzania oraz wolny czas reakcji sprawiają, że lepiej pomyśleć nad pełną wymianą systemu grzewczego.

Jakie grzejniki do pompy ciepła się sprawdzą?

Najlepsze pompy ciepła mogą ogrzewać grzejniki łazienkowe, lecz nie jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Znacznie lepiej sprawdzą się inne rodzaje kaloryferów i systemów, które utrzymają w naszym domu wyższą temperaturę, a czasem w trakcie upałów, mogą nawet pomóc w jej obniżaniu.

To, jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła wybierzemy, nie różni się od instalacji stworzonych na podstawie gruntowych czy wodnych instalacji. Każda z nich współpracuje najlepiej z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym.

Grzejniki niskotemperaturowe

Grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła to najlepsze możliwe połączenie. Dzięki nim możliwe jest wykorzystanie w pełni zalet płynących z tego rodzaju ogrzewania. Momentalnie możemy uzyskać upragnioną temperaturę, która dodatkowo rozkłada się równomiernie, a nie oddaje ciepła w jednym miejscu, jak na przykład grzejniki elektryczne.

Istnieją różne rodzaje grzejników niskotemperaturowych. Wybór konkretnej opcji musi być dostosowany do Twoich preferencji, a także możliwości montażowych. Poznaj je wszystkie!

Grzejniki płytowe

Opcje płytowe to chętnie wybierane grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła. W ich skład wchodzą płaskie rury lub płyty umieszczone w obudowie. Działają one na zasadzie przepływającej wody lub powietrza przez nie, dzięki czemu oddawane jest ciepło trafiające bezpośrednio do pomieszczenia.

Ich skuteczność, czas reakcji oraz wydajność są na bardzo wysokim poziomie, mimo zajmowania niewielkiej ilości miejsca. Ponadto cechuje je duże bezpieczeństwo. Podczas równomiernego oddawania ciepła, nie są one gorące. Dodatkowo nie wymagają one dostarczania zbyt wysokiej temperatury, w wyniku czego osiągana jest wyższa oszczędność energii oraz efektywność energetyczna.

To rozwiązanie sprawdza się doskonale w każdym pomieszczeniu. Niezależnie czy chcesz zapewnić ogrzewanie w kuchni, łazience, sypialni czy gabinecie – bez problemu zamontujesz ten układ i już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się jaki grzejnik elektryczny do łazienki, lub kuchni wybrać. Dostępność zróżnicowanych kształtów i rozmiarów pozwoli Ci na dopasowanie ich tak, jak potrzebujesz.

Grzejniki kanałowe

Kolejna instalacja, która odpowiada na pytanie, jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać, to grzejniki kanałowe. One również składają się z płyt lub rur, jednak tym razem umieszcza się je w kanale ukrytym najczęściej w suficie albo podłodze.

To rozwiązanie doskonale nadaje się do dużych powierzchni. Bez kłopotu równomiernie ogrzejesz dzięki nim równomiernie naprawdę ogromny pokój, a nawet cały magazyn czy halę.

Grzejniki kanałowe to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają miejsca na tradycyjny grzejnik, a także wtedy, gdy montaż ogrzewania podłogowego nie jest możliwy. Wentylator wypuszczający nagrzane powietrze w moment ogrzewa pokój.

Klimakonwektory

Klimakonwektor to kolejny niskotemperaturowy grzejnik do pompy ciepła. Oprócz zapewnienia komfortu termicznego w chłodne dni ma on też opcję ochładzania pomieszczeń. Działają one na zasadzie połączenia z klimatyzacją lub wentylacją.

Zwykle taka instalacja wykorzystuje wodę przepływającą przez rurki, która w efekcie oddaje temperaturę do powietrza w pomieszczeniu. Jest to bardzo wydajne, a przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie.

Z klimakonwektorów chętnie korzystają nie tylko posiadacze komercyjnych pomieszczeń, ale również mieszkalnych. Ich efektowność zdecydowanie zachęca do przemyślenia na poważnie instalacji tego systemu.

Ogrzewanie podłogowe

Często nawet najlepsze grzejniki nie będą aż tak dobre, jak połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Ten system zdecydowanie wykorzystuje maksymalnie potencjał sprężarki pompy ciepła. W taki sposób obniżamy koszty energii elektrycznej, a jednocześnie zapewniamy sobie pełen komfort termiczny.

Temperatura wody lub powietrza przepływającego przez ten układ jest zawsze stosunkowo niska. Duża powierzchnia natomiast doskonale dba o równomierne rozłożenie ciepła, co sprawi, że nie zatęsknisz za zwykłymi grzejnikami, a stare kaloryfery aluminiowe będą jedynie przykrym wspomnieniem!

Ogrzewanie podłogowe możesz jednak wesprzeć którymś ze wcześniej wspomnianych grzejników niskotemperaturowych lub postawić na kominek elektryczny! Nieco więcej ciepła zawsze jest mile widziane, zwłaszcza jeśli nie chcesz montować ogrzewania podłogowego w całym domu.

Czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji grzejnikowej?

Podłączenie odpowiedniej pompy ciepła nie sprawi, że grzejnik aluminiowy czy stalowy przestaną grzać – jednak może to się okazać nietrafioną inwestycją. Można jednak ją poprawić i sprawić, by całość była energooszczędna. Zadbamy tym samym o cały budynek, a dystrybucja ciepła będzie na najwyższym poziomie.

W przypadku podłączenia pompy ciepła do starej instalacji musimy podjąć pewne kroki, by całość działała jak najwydajniej. W pierwszej kolejności należy zapobiec stratom ciepła, czyli zadbać o izolację budynku, wraz z wymianą drzwi i okien.

Możliwym jest także hydrauliczne równoważenie grzejników, co także znacznie poprawi pracę całej instalacji. Jeśli odpowiednio wybraliśmy pompę, a krzywa grzewcza jest dopasowana do systemu ogrzewania – jesteśmy na dobrej drodze! Jeżeli jednak zauważymy, że kaloryfery wymagają wyższych temperatur, niż możemy im zagwarantować nieprzesadzonym kosztem – lepiej skusić się na hybrydową pompę ciepła. Wspierać ją mogą urządzenia takie jak kondensacyjne piece gazowe.

Na koniec – jeśli chcesz uniknąć wszelkich komplikacji oraz nie zastanawiać się, jak wszystko ze sobą połączyć, wróć do wcześniejszej części artykułu i zdecyduj sam, jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać. Wymiana starych grzejników na takie w pełni dopasowane do instalacji będzie strzałem w dziesiątkę.

Czy uważasz, że pompy ciepła to ekonomiczne rozwiązanie do domu? Z jakiego ogrzewanie korzystasz? Daj znać w sekcji komentarzy, na jakie grzejniki do pompy ciepła się zdecydowałeś!

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.